Vítáme Vás na stránkách Přírodní Kršnovy farmičky Vilémov. Základní informace o nás naleznete v položkách horního menu, kde mimo jiné můžete navštívit naši fotogalerii na Fotky Google a videogalerii na Youtube. Dále provozujeme Kršnovo diskuzní fórum, jehož návštěvu Vám také doporučujeme. Pod tímto textem naleznete od nejnovějšího články, které souvisí s naší službou Šrí Kršnovi. Články jsou v pravém sloupci tříděny dle témat (ŠTÍTKY) a času (ARCHIV). K vyhledávání je možné použít formulářové pole vlevo nahoře.

sobota 3. března 2012

Bezorebné pěstování brambor

Hare Krišna přátelé, jak na farmě již mnoho let pěstujeme brambory bezorebným systémem.

Na jaře, můžeme brzy, protože brambor není citlivý na chladno, si najdeme nějaký nevyužitý kousek pozemku či nějaký záhon, který je třeba zaplevelený a potřebujeme ho do budoucna bez dřiny zušlechtit.

Tento pozemek posekáme a trávu necháme ležet na místě. Přikryjeme tuto plochu starým kartonem z krabic, aby neprorůstal plevel a na kartony nasypeme nějakou zeminu 10-15 cm, či kompost. Vytvoříme řádky ve vzdálenosti 70 cm od sebe a do nich pokládáme sadbové brambory asi 40 cm od sebe.

Nejlépe se na sadbu hodí brambory, které jsme si připravili sami již na podzim a to tak, že je necháme na světle zezelenat, takto připravená sadba je velice oddolná proti chorobám.

Takto položené brambory přikryjeme 20 cm vrstvou načechraného sena, ostatní doporučují 40 cm vrstvu, ale při takové vrstvě má brambor problém prorůst nad seno a zbytečně si zpozdíme růst. Když dáme jen 20 cm sena brambor rychleji proroste a když udělá stonek s listy, tak ještě přidáme druhých 20 cm sena, aby byl brambor plod dobře chráněný před světlem až vyroste.

Jaké jsou výhody takovéhoto pěstování v seně. Brambor je náchylný na dlouhodobější vlhko, a tudíž když déle prší je náchylný na plísně které způsobí vlhkost od hlíny, ale když je v seně, tak po seně voda rychle steče, seno rychleji osychá a tudíž má brambor pod sebou sucho. Další obrovskou výhodou je, že brambor se provrtá senem, ale jeho úhlavní nepřítel mandelinka bramborová se neprovrtá, a tudíž sebereme za sezónu pouze mandelinku z náletu, což bývá minimum broučků.

Největší úspora je ve vynaložené energii oproti výsledné sklizni, u nás na farmě při této činnosti pomáhají i dětičky a hravě všechny činnosti spojené s takto pěstovaným bramborem s radostí zvládají.

Autor: Kírtanananda dás

Žádné komentáře:

Okomentovat